You are currently viewing زبان شناسی در طب سنتی

زبان شناسی در طب سنتی

اولین و مهم ترین قسمت درمانگری، تشخیص درست بیماری هاست. روش های مختلفی برای تشخیص بیماری ها در طب سنتی وجود دارد از جمله مزاج شناسی، نبض شناسی، عنبیه شناسی، ناخن شناسی، زبان شناسی …. یکی از مهم ترین ابزارهای تشخیصی، زبان شناسی در طب سنتی است که اولین بار  چینی ها برای تشخیص بیماریها  بکار بردند. و بعد از آن  مورد توجه هندی ها قرار گرفت. در کتاب قانون بوعلی سینا و طب ایرانی هم اشاره ای به مشکلات معده از روی زبان شده است.

هر قسمت زبان بازتاب قسمتی از بدن هست. از آنجا که رشته های عصبی عبوری از زیر زبان و همه قسمت های بدن از طریق مغز به هم متصل اند. بنابراین هر عارضه ای داخل بدن رخ بدهد از روی زبان قابل تشخیص هست. به طوری که ما را از بیماری هایی که شش ماه تا یکسال آینده مستعدشان هستیم آگاه میکند.

زبان شناسی در طب سنتی

استفاده از زبان شناسی در طب سنتی یک روش تشخیصی ارزان و بدون درد در سیستم های مختلف پزشکی سنتی مانند طب سوزنی، آیورودا و … است. این روش که مورد تایید طب مدرن نیز است به تازگی کشورهای زیادی از جمله آمریکا را به خود جذب کرده است.

زبان شما در مورد سلامتی شما سخن می گوید

پزشکان و مشاوران طب سنتی قادرند با تکیه بر علم زبان شناسی در طب سنتی بیماری های زیادی از جمله مشکلات قلبی ریوی، مغزی، کلیوی، گوارشی، مشکلات اندام جنسی از جمله واریکوسل، کسیت سینه، تخمدان، فیبروم، کبد چرب، اختلالات طحال و کیسه صفرا و حتی مشکلات ستون فقرات را تشخیص دهند.

تشخیص بیماری ها از راه زبان شناسی در طب سنتی

 پزشکان طب سنتی، زبان را با عنوان آینه سلامتی هر شخص معرفی می کنند. زیرا سرنخ های مهمی را از شرایط اندام های داخلی را منعکس می کند

زبان فرد می تواند درک عمیق تری از سلامت کلی شخص را فراهم کند. زبان منبع بسیار مهم برای تشخیص بیماری است، زیرا این عضو تنها ارگان بیرونی بدن است، که شاخص های بیماری های درونی را نشان می دهد.

تشخیص بیماری ها از طریق زبان شناسی در طب سنتی

زبان قوی ترین ماهیچه بدن انسان می باشد. برای مطالعه زبان به عنوان ابزاری در تشخیص، لازم است آن را از پنج چشم انداز بررسی کنیم:

 • رنگ زبان
 • شکل زبان
 • رطوبت زبان
 • پوشش روی زبان
 • خطوط روی زبان
زبان شناسی در طب سنتی

زبان طبیعی

 • اندازه و شکل زبان طبیعی
 • رطوبت متوسط
 • رنگ لاشه صورتی متعادل
 • ضخامت پوشش در همه جا یکسان

رنگ بدنه زبان باید قرمز کم رنگ با ظاهری تازه و شبیه یک تکه گوشت باشد.

همچنین در معاینه نباید زبان بیش ازحد بزرگ، کوچک، ضخیم، نازک، قرمز، رنگ پریده، بیش از حد مرطوب، خشک یا سفید باشد.

طریقه ارسال صحیح عکس زبان

چگونه زبان را بررسی میکنیم؟

برای اینکه یک بررسی خوب بر روی زبان شناسی در طب سنتی داشته باشیم و و با استفاده از نتایج آن، بتوانیم یک درمان به روش سنتی برای شما عزیزان پیشنهاد بدهیم، باید نکاتی را رعایت نماییم تا منجر به اشتباه در تشخیص و در نتیجه عدم تشخیص صحیح بیماری نشود.

 • وضعیت نشستن بیمار
 • مقدار نور و روشنایی که استفاده میکنیم
 • رژیم غذایی

1- وضعیت بیمار

هیچ محدودیتی در وضعیت وجود ندارد ولی باید بخواهیم که زبانش را به صورت کاملاً طبیعی و راحت به بیرون دربیاورد. ماهیچه های زبان باید آرام و آزاد (ریلکس) باشد بدون هیچ گونه فشاری و نوک زبان به آرامی به بیرون رانده شود.

قسمت بالا و سطحی زبان باید به سمت طرفین گسترده شود و هیچ انحنایی پیدا نشود. باید از فشار زیاد برای بیرون آوردن زبان خودداری نمود چرا که این فشارها باعث اختلال در خون رسانی زبان شده و تغییر رنگ را به وجود می آورند و باعث می شوند ما نتوانیم درست تشخیص دهیم.

2- روشنایی موردنیاز

بهترین گزینه برای بررسی زبان، طی روز و استفاده از روشنایی طبیعی است. برای مثال در لامپ های معمولی پوشش زرد زبان ممکن است به رنگ سفید به نظر برسد. زبان رنگ پریده به نظر تیره مانند؛ زبان ارغوانی بیاید و … وقتی می خواهیم زبان را زیر نور بررسی کنیم لامپ های فلورسنت می توانند انتخاب شوند چراکه خیلی شبه نور طبیعی می باشند.

3- تأثیرات رژیم غذایی

بهتر است بیمار قبل از مراجعه غذا نخورده باشد. چون که زبان حالت و قوام طبیعی خودش را قبل از مصرف غذا حفظ می کند و بعد از خوردن غذا تشخیص پوشش مرطوب از پوشش خشک مشکل می شود.

 • اگر بیمار قبل از مراجعه دارو مصرف کرده باشد و یا مقداری غذا میل کرده باشد شخص معاینه کننده باید به رنگی که درآمده است را ملاحظه کند.
 • بعضی از داروها و غذاها می توانند رنگ زبان و رنگ پوشش زبان را عوض کنند. مثلاً مصرف شیر، رنگ پوشش زبان را به چرب تبدیل می کند. و یا خوردن چغندر و یا سبزیجات رنگی، رنگ اصلی زبان را به ما نشان نخواهد داد. پس اگر چنین موردی پیش بیاید می توانیم برای جلوگیری از اشتباه از خود بیمار هم سؤال نماییم که چه چیزی خورده است.
شرایط گرفتن عکس از زبان

شرایط گرفتن عکس از زبان

 1. حتما باید به حالت ناشتا باشید.
 2. زبانتان را تا جایی که  برایتان امکان دارد بدون فشار بیرون بیاورید.
 3. زبان خود را جمع نکنید.
 4. دهان خود را باز کنید.
 5. یک عکس با کیفیت با دوربین عقب گوشی به طوری که بافت روی زبان و انتهای زبان مشخص باشد بگیرید. مثل نمونه زیر:
شرایط عکس گرفتن از زبان

پس از اتمام فرآیند زبان شناسی در طب، متخصصان طب سنتی قادرند از طریق دمنوش های گیاهی و کاملا ارگانیک نسبت به رفع مشکلات بالقوه شما و درمان زودتر از موعد آن اقدام نمایند.

شما می توانید برای تست زبان شناسی خود از مشاوران طب سنتی بوعلی طب درخواست مشاوره دهید تا مشاوران ما بصورت کاملا رایگان نسبت به بررسی زبان شما و ارائه نتیجه آن شما را یاری نمایند. برای ارتباط با مشاوران طب سنتی بوعلی طب از طریق واتس آپ کلیک نمایید و یا فرم مشاوره رایگان زبان شناسی موجود در سایت را تکمیل نموده و منتظر تماس کارشناسان ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید